Włoski festiwal moszczu i wina

Sagra dell’uva Marino to bardzo popularny we Włoszech festiwal moszczu oraz wina. Odbywa się on w okolicach Rzymu, a dokładnie w Marino i ma miejsce w pierwszą niedzielę października. Święto ma długoletnią historię, jako że obchodzone jest już od około 1925 roku. W istocie, ten festiwal rozpatrywany jest w kategoriach pamiątki i uczczenia zwycięstwa Świętego Przymierza, które pokonało Imperium Osmańskie.

Wydarzenie to miało zaś miejsce siódmego października 1571 roku pod Lepanto. Chociaż główne uroczystości odbywają się we wspomnianą niedzielę, kiedy to ma miejsce wystawny spektakl, to jednak wydarzenie przeciąga się także na kolejne dni, podczas których mają miejsce różnorodne imprezy kulturalne. Bardzo efektownym zjawiskiem podczas obchodów Sagra dell’uva Marino jest fontanna, w której płynie wino. Co więcej, goście przybywający do Marino mogą z niej skosztować tego wyśmienitego trunku winnego, produkowanego w Marino.

www.iceteam.pl/kontakt

Można powiedzieć, że to lokalne wino niemal rozlewa się po całym mieście. Mieszkańcy starają się uatrakcyjnić festiwal poprzez wyszukane dekoracje kwiatowe i świetlne, lokowane zarówno w oknach, jak i na balkonach lokalnych domów. W dodatku, w czasie obchodów odbywają się we włoskich, lokalnych kościołach specjalne msze, na których można poświęcić winogrona i wino. W samą niedzielę odbywa się zaś procesja, ponad którą góruje niesiona przez mieszkańców – Matka Boska Różańcowa.

Z pewnością warto odwiedzić w tym czasie Marino i poczuć tę wyjątkową, świąteczną atmosferę, a także spróbować wybornego wina.