Wino – szlachetny trunek

Niewiele jest napojów znanych ludzkości, za którymi stałaby tak bogata tradycja i które byłyby postrzegane jako równie ważne w wielu kulturach. Wino ma taki status i z całą pewnością nie jest on kwestią przypadku. To trunek naprawdę szlachetny, ceniony zarówno przez wytrawnych smakoszy, jak i przez mniej wymagających konsumentów, którzy mimo braku sensorycznych kompetencji są w stanie uznać znakomite walory tego napoju. Za winem stoi tradycja sięgająca tysięcy lat. Było i jest popularne szczególnie w tych częściach świata, gdzie panują znakomite warunki do uprawy winorośli.

Wybór win na rynku jest bardzo duży i nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak bardzo różnorodny jest winiarski świat. Warto sobie tę sferę przyswoić, ponieważ wino z roku na rok staje się bardziej popularne w tych krajach, gdzie dotąd konsumowano głównie mocniejsze alkohole. Polska jest przykładem kraju, w którym przez długie lata spożycie napojów wyskokowych było utożsamiane głównie z konsumpcją wódki. Tymczasem w ostatnich latach środek ciężkości wyraźnie przenosi się na wina oraz piwo.

Sklepy specjalistyczne wyrastają jak grzyby po deszczu, oferują konsumentom wina różnych gatunków i różnego pochodzenia. Są wśród nich naprawdę klasowe perełki, ale także wina wyraźnie tańsze, lecz niekoniecznie mające mniej do zaoferowania pod względem smaku oraz bukietu. Rosnąca świadomość dobrego produktu sprawia, że coraz więcej osób wybiera wina po wcześniejszym namyśle, co pozwala uniknąć przypadkowych i niekoniecznie udanych degustacji.