Winna Europa – Niemcy

www.aquatv.pl

Jednym z trzynastu regionów winiarskich w Niemczech jest Ahr. To region zlokalizowany na południe od miasta Bonn. Jest to również jeden z najbardziej na północ wysuniętych podregionów winiarskich w kraju naszych sąsiadów.

Szczepem, który cieszy się tam największą popularnością jest ponot noir dojrzewający w pełni na ciemnych klifach powyżej rzeki Ahr. Od wielu lat produkuje się tutaj wina w słodkim stylu, jednak od jakiegoś czasu winiarze eksperymentują tutaj – coraz bardziej udanie zresztą – i produkują wytrawne pinoty. Produkcja jednak nie jest zbyt duża, a wina mają póki co niezwykle wysokie ceny.

Do Ahr przyjeżdża na weekend bardzo wielu mieszkańców Bonn i Koblencji. Winorośl uprawia się tutaj jeszcze od czasów rzymskich. To właśnie Rzymianie, jako pierwsi posadzili tu winogrona i rozpoczęli uprawę pysznych win.

Obecnie jest tutaj około pięciuset winiarzy. Jest to malowniczy region, który spodoba się wszystkim turystom, nie tylko tym lubiącym wino. Można wybrać się tutaj na wycieczkę rowerową wzdłuż rzeki Ahr.

Łączy się on z dwoma innymi szlakami rowerowymi, także usytuowanymi wzdłuż rzek i dlatego nazwa jego brzmi Trasa Trzech Rzek. Jadąc tym szlakiem oglądamy zabudowania z czasów rzymskich czyli przede wszystkim ruiny zamków oraz zlokalizowane na winnych tarasach posiadłości i winnice. Trasa nie jest męcząca bowiem biegnie po płaskim terenie.

Można podziwiać malownicze wioski i zatrzymywać się w niektórych. Ma ona łącznie około osiemdziesięciu kilometrów.