Wina Bordeaux – najlepsze francuskie wina?

Wielu miłośników wina twierdzi, że te pochodzące z rejonu Bordeaux są najlepsze na świecie. Bordeaux szczyci się kilkusetletnią tradycją w produkcji wina. Nic zatem dziwnego, że trunki oznaczają się wysoką jakością. W Bordeaux panuje dość łagodny klimat, który sprzyja uprawie winorośli. Obecność licznych pagórków zapewnia dojrzewającym winogronom odpowiednią ilość promieni słonecznych. Dzięki temu jakość winogron z Bordeaux jest bardzo wysoka.

W wielu przypadkach nazewnictwo win Bordeaux wywodzi się z posiadłości, z których się wywodzą. Powszechnie uważa się, że wina z tego regionu są drogie. Warto jednak pamiętać, że Bordeaux to ogromna różnorodność winnic, których ilość zalicza się do jednych z najwyższych we Francji. Wszystko to sprawia, że wina te mają bardzo zróżnicowaną cenę. Na końcowy koszt wyprodukowania wina wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest chociażby klimat, jak i rodzaj gleby, na której uprawiane są winorośle. Końcowa cena zależy również od rocznika samego wina. Uważa się, że jednym z najlepszych roczników jest m.in. 2000, 2008 czy 2009.

Wina Bordeaux posiadają także inne oznaczenia. Jeśli na butelce znajdziemy informację „Bordeaux Superieur”, będzie to oznaczało, że ten rodzaj wina zawiera ok. 10% alkoholu. Ponadto wino to ulega co najmniej rocznemu dojrzewaniu. Z tego powodu nawet wśród win Bordeaux można znaleźć zarówno droższe, jak i tańsze odpowiedniki. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj wina się zdecydujemy. Warto jednak skosztować każdej odmiany.