Święto „Winogroniarzy Przykarpacia”

W ostatnie dni sierpnia wszystkie drogi prowadzą do Rynku w Iwano-Frankiwsku, zwanego także Stanisławowem. Jest to miasto położone w zachodniej Ukrainie, w którym ostatnie dni lata upływają na biesiadowaniu w ramach odbywającego się w tym czasie festiwalu „Święto winogron i wina”. Po raz pierwszy ta impreza odbyła się całkiem niedawno, bo w 2014 i miała swoje hasło przewodnie, które głosiło: „Jeśli chcesz być szczęśliwy, to posadź winorośl”. Organizatorem tego wydarzenia była Rada Miejska miasta, a także Klub winiarski o nazwie „Winogroniarze Przykarpacia”.

Festiwal ma na celu przywrócenie oraz promocję uprawy winorośli w rejonie zwanym Przykarpaciem. Święto ma zachęcić także do degustacji i regularnego spożywania dobrych gatunkowo oraz naturalnych win. Organizatorzy twierdzą bowiem, że wino to nie tylko napój, ale także swego rodzaju kultura, obrzęd, który daje człowiekowi natchnienie i siły witalne. W ramach festiwalu miały miejsce warsztaty obejmujące swym zakresem podstawy produkcji wina oraz rzecz jasna – odbywały się też liczne degustacje win, i to zarówno tych pochodzących z lokalnych, winiarskich wytwórni, jak i z domowych pieleszy pasjonatów.

Ponadto, do wina serwowano sery własnego wyrobu. Można było również spróbować miodów pitnych. Festiwal wina w Iwano-Frankiwsku był uświetniany występami utalentowanych i miłych dla ucha, ukraińskich kapeli. Wydarzenie było bardzo istotne dla tego regionu, o czym może świadczyć choćby obszerna relacja w kurierze Galicyjskim.