Na co dzień i od święta

Jako konsumenci nie musimy się jakoś szczególnie ograniczać w stosunku do czasu i miejsca na spożycie wina. Każda rodzinna lub towarzyska okazja jest ku temu właściwa i wcale nie jest tak, że musimy w tym kontekście szukać jej na siłę. Oczywiście jeśli zależy nam na świętowaniu i celebracji ważnych wydarzeń, to po wino sięgamy jeszcze chętniej. Wówczas też możemy nieco zaszaleć i postawić na wino lepszej jakości, którego na co dzień nie pijemy, a które zapewni wszystkim ciekawe wrażenia degustacyjne.

Wina mają różną jakość i nie zawsze mamy dostateczną wiedzę, aby ją wstępnie ocenić. Dlatego nim udamy się na zakupy warto zrobić pewien rekonesans w internecie i poszukać w miarę dostępnych win, które zebrały wysokie noty na forach specjalistycznych. Mamy to szczęście, że działa wiele stron, gdzie ocenia się wina i opisuje ich cechy. Czasami są blogi, gdzie autorzy dokonują oceny subiektywnej, a czasami serwisy, gdzie wszystko leży w rękach społeczności.

Grunt, aby śmiało korzystać z takich źródeł. Dobre wino nie musi być kosztownym rarytasem – to ważna prawda, która będzie do nas powracać jak bumerang. Dlatego cena nie może być jedynym kryterium jakie przyjmiemy w kontekście planowanego zakupu. Prawda jest bowiem taka, że nawet drogie wino może nie być smaczne, jeśli trafi nam się słabsza partia lub jeśli było ono niewłaściwie przechowywane.

Poza tym specyfika smaku niektórych droższych trunków sprawia, że trafiają one wyłącznie w gusta nielicznych koneserów. Nie zawadzi w takich sytuacjach ograniczyć cenowych ambicji na rzecz przystępnego smaku.