Jak wybrać wino na prezent?

Imieniny, urodziny czy inne ważne jubileusze wiążą się z koniecznością zakupu prezentu dla solenizanta. Wiele osób ma problem z dopasowaniem prezentu, nawet w przypadku osoby, którą dobrze znają. Rozwiązaniem tego problemu jest sprawienie uniwersalnego prezentu. Do takich zalicza się wino. Wybór wina na prezent powinien być przemyślany. Nie należy kierować się wyłącznie ceną czy ładnym wyglądem butelki. Podczas wyboru przydaje się znajomość preferencji solenizanta, a także przynajmniej podstawowa wiedza o winie. Jeśli takiej nie mamy, najlepiej wybrać się do specjalistycznego sklepu winiarskiego.

W sklepach winiarskich z pewnością uzyskamy pomoc w najlepszym doborze prezentu. W szczególności będzie ona przydatna, jeżeli znamy preferencje solenizanta. Sprzedawca zaprezentuje nam trunki zgodnie z uzyskanymi wcześniej informacjami. Jeżeli jednak nie znamy gustu solenizanta, zdecydujmy się na najbardziej sprawdzone rozwiązania. Większość osób preferuje wina czerwone od białych. Problem pojawia się w przypadku zawartości cukru. Jeśli solenizantem jest osoba starsza bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybranie wina słodkiego. Koneser wina bardziej ucieszy się wytrawnym trunkiem.

Kolejną kwestią jest region, z którego wino pochodzi. Powszechnie uważa się, że najlepsze wina pochodzą z Francji i z Włoch. Jednakże równie wysoką jakością cechują się wina hiszpańskie czy chilijskie. Zwróćmy również uwagę na rocznik wybranego wina. Zazwyczaj wina starsze rocznikowo są zarazem droższe.