Jak otwierać wino?

Butelki wina są najczęściej zakorkowane, a każdy miłośnik napojów tego rodzaju dysponuje przynajmniej jednym solidnym korkociągiem. Nowoczesne korkociągi pozwalają na bardzo szybkie i wygodne otwieranie butelek. Nie trzeba używać dużej siły ani znać najlepszych technik, by dostać się do napoju. Za to minimum wiedzy przyda się, jeśli chcesz otworzyć wino zgodnie z zasadami dobrego wychowania.

Jak prawidłowo odkorkować butelkę? Pierwsze faux pas jakie można popełnić jest wkręcanie korkociągu zbyt daleko. Nie musisz przewiercać korka na wylot. Wręcz przeciwnie – lepiej tego nie robić, bo wtedy najpewniej kawałki korka się ukruszą i wpadną do trunku. Widok pływających resztek zamknięcia nie będzie zbyt przyjemny dla spożywających napój, zwłaszcza dla osoby, która dostanie porcję wraz z drobinkami korka.

Druga istotna kwestia to wyciąganie korka. Przy wysunięciu zamknięcia z szyjki powinno się unikać głośnego huku, który może przeszkadzać gościom. Z tego powodu korek najlepiej wyciągać powoli. W taki sposób otwiera się butelki w restauracjach i dobrych klubach.

Jeśli chcesz prawidłowo obchodzić się z butelką, warto trzymać się tej zasady. Na koniec dodajmy jeszcze, że zakorkowane butelki nie są wyznacznikiem dobrego wina. Jeśli chcesz kupić napój dobrej jakości, z powodzeniem może rozglądać się również za butelkami z nakrętką. To prawda, że często najtańsze wina mają nakrętki, ale nie tylko one.

Nawet najbardziej znani wytwórcy zamykają niektóre gatunki trunku przy pomocy zwykłej nakrętki.