Alkohol wśród Polaków

Często mówi się, że alkohol to spory problem w polskim społeczeństwie. Z pewnością, jest w tym sporo prawdy, ale zdaje się, że wcale nie powinniśmy czuć kompleksów w tej materii, ponieważ inne europejskie nacje również cechują się wysokim wskaźnikiem spożywania alkoholu. Warto byłoby spróbować zmienić jednak nasze przyzwyczajenia odnośnie alkoholu i promować określone rodzaje zachowań.

Alkohol w nadmiarze jest szkodliwy, jednak w niewielkich ilościach może nawet pozytywnie działać na ludzki organizm. Zamiast spożywać hektolitry piwa i upijać się wódką, możemy na przykład postawić na picie wina. Wino to szlachetny trunek, który ma swoich zwolenników na całym świecie.

Już od starożytności doceniano jego walory. Niestety, w Polsce mało kto preferuje konsumpcję wina – nasi rodacy stawiają raczej innego rodzaju alkohole. Wynika to zapewne z faktu, że w naszym klimacie trudno jest prowadzić winnice i nie mamy tradycji produkowania tego napoju, w odróżnieniu na przykład od Francuzów czy też Włochów.

W dzisiejszych czasach w dobrych sklepach można jednak kupić bardzo dobre wina praktycznie z całego świata. Zwróćmy uwagę na to, że wcale nie są one jakoś specjalnie drogie. Niestety, wielu z nas pije alkohol po to, żeby się upić, a nie po to, żeby się nim delektować.

przechowywanie.ekozycie.net.pl

Warto byłoby spróbować zmienić te zwyczaje, w czym pomocne może okazać się właśnie wino. Jego konsumpcja może być przecież swoistym rytuałem, jeśli tylko podejdzie się do niej w odpowiedni sposób. Spróbujmy czasem postawić właśnie na taki model konsumpcji.